(UK)Jak zbudować prostą prowadnicę do ukośnicy - DIY wersja uproszczona

(UK)Jak zbudować prostą prowadnicę do ukośnicy - DIY wersja uproszczona

W poprzednim wpisie pokazywałem jak szybko i sprawnie zbudować od samego początku duże, profesjonalne stanowisko do cięcia z prowadnicą do ukośnicy MUREK240

Dziś pokażę Wam inne rozwiązanie, nieco uproszczone, które zastosowałem w warsztacie w momencie, gdy pojawiła się potrzeba jednoczesnego użytkowania ukośnicy do cięcia drewna i pracy przy mniejszej ukośnicy do aluminium. 

PROWADNICA DO UKOŚNICY W WERSJI UPROSZCZONEJ

 Lista potrzebnych elementów: 

Standardowo na początek należy przygotować bazę pod ukośnicę, pamiętając przy tym, że sam podest pod maszynę musi być położony niżej - tak, żeby blat roboczy tworzył jedną linię z blatem ukośnicy.
Jak u nas to wyglądało - zajrzyjcie tutaj :D 

Na gotowej bazie ląduje blat. W uproszczonej wersji - wystarczy po prostu płyta. Jeśli jednak chcecie myśleć przyszłościowo - zachęcam do zarzucenia najpierw płyty OSB, następnie na nią położenie sklejki - niewykluczone, iż kiedyś jednak nastanie potrzeba wpuszczenia t-tracków dla łatwego montażu docisków. 

Gdy blat już gotowy, można zabrać się za montaż prowadnicy: 

1. Zaczynamy od nawiercenia dwóch podłużnych otworów na wylot blatu, dzięki którym możliwa będzie regulacja "przód-tył" względem czoła ukośnicy. Środki otworów powinny tworzyć linię prostą wraz z czołem maszyny. 

W zależności od potrzeby otwory powinny mieć około 3cm długości (im większy to większa regulacja). 

2. W rowek od dołu należy wsunąć śruby typu T (długość zależna od grubości blatu) i umieścić w otworach. Śruby pozwalają na dokładną regulację "lewo-prawo" względem ukośnicy. Przy kalibracji idealnie prostej linii polecam posłużyć się solidnym liniałem krawędziowym

Gdy już wszystko działa, dokręcamy pokrętła od dołu blatu i unieruchamiamy prowadnicę. Zakładamy stopery (pozwolą nam bez ciągłego zmieniania pozycji ciąć materiał na dwie różne długości. 

Jeszcze tylko naklejenie miarki, skaliblowanie jej odległości od ostrza i finito :) 

Efekt końcowy, z zastosowaniem t-tracka między blatem a ukośnicą :D

0
How to build a dust extration hose for power tools...

Related Posts

 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Guest
Thursday, 01 December 2022

Captcha Image

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://woodfan.pl/