Jak zbudować stanowisko do cięcia ukośnicą z prowadnicą MUREK240 - DIY od zera!
Każdy posiadacz piły ukosowej (tzw. ukośnicy) wie, że przychodzi taki czas, gdy trzymanie maszyny po prostu na stole czy - co gorsza - na podłodze przestaje się sprawdzać. Wykorzystanie wszystkich możliwości ukośnicy i uzyskanie precyzyjnego cięcia niestety jest możliwe dopiero wtedy, gdy narzędzie staje się częścią całego stanowiska, a sam blat ukośnicy znajduje się dokładnie na wysokości stołu roboczego.
Tych, którzy poczuli już potrzebę posiadania takiego stanowiska do cięcia zachęcam do dalszej lektury :)
Do budowy stanowiska do cięcia wszelakich materiałów prezentuję dostępny na stronie internetowej MUREK240 .
JAK STWORZYĆ STANOWISKO DO CIĘCIA Z PROWADNICĄ DO UKOŚNICY MUREK240 - BUDUJEMY OD ZERA :)
Lista potrzebnych elementów:
- MUREK240
- kantówki
- płyta OSB
- płyta na blat
CZYM JEST SYSTEM MUREK240?
Najkrócej: to regulowana prowadnica o długości 2,4m lub 2x po 1,2m gotowa do wbudowania w stół roboczy po jednej lub po dwóch stronach ukośnicy.
Prowadnice we wszystkich warsztatach zapewniają dużo większą precyzję i stabilizację cięcia, stanowią poziom odniesienia dla ukośnicy i ułatwiają montaż docisków do przytrzymywania ciętego materiału. Przede wszystkim zapewniają łatwiejsze prowadzenie i powtarzalność cięcia.
Szczegółowe dane i skład zestawu tutaj.
ZACZYNAMY BUDOWĘ!
STRATEGIA DZIAŁANIA:
1. BAZA POD STÓŁ
Na początku warto przemyśleć do jakich zadań takie stanowisko ma być wykorzystywane. Czy planujesz ciąć długie elementy (np. belki do budowy altany), czy raczej zostaniesz przy krótkich materiałach (np. elementy mebli, które zazwyczaj nie przekraczają 1,5m długości). Od takich planów zależy, czy zbudujesz stanowisko jednostronne, z przestrzenią na długie elementy, czy może postanowisz ustawić ukośnicę po środku stanowiska i mieć z każdej strony po około 1,2m przestrzeni (oczywiście, w przyszłości można dokupić więcej szyn, w celu poszerzenia przestrzeni roboczej).
Dla mnie - po wypróbowaniu jednostronnego stanowiska - dużo wygodniejszy okazał się wariant drugi, z ukośnicą po środku. Bardziej uniwersalny.
Wiadomo - im bardziej solidna baza, tym większe obciążenie wytrzyma. Do budowy obecnej bazy wykorzystane zostały grube kantówki. W pierwszej kolejności powstały ramy pod blat (z rozpórkami, żeby zapobiec jakiejkolwiek możliwości wypaczenia się blatu), następnie nogi (z dodatkowymi poprzeczkami na półeczki, szafeczki, itp. - warto już na tym etapie pomyśleć jak wygodnie zaaranżować przestrzeń pod stołem na podręczne narzędzia). Finalnie wyszły nam 2 stoły robocze z umiejscowionym pomiędzy nimi blatem na ukośnicę.
Pamiętaj - baza pod samą ukośnicę musi być niższa, żeby gotowy blat roboczy tworzył idealnie jedną poziomą linię wraz z podestem maszyny. To jedyny moment wymagający szczególnego skupienia - gwarantuję, że potem będzie już z górki :D Dzięki temu później element cięty nie będzie ani "haczył" o blat ukośnicy, ani od niego odstawał.
2. BLAT ROBOCZY
Sposoby na zrobienie blatu z wpuszczonymi profilami T-track standard są dwa.
a) bierzemy płytę i frezujemy rowki o głębokości 13mm i szerokości 19mm, w które wpuszczamy profile;
b) wersja druga (którą ja zastosowałem) - kładziemy płytę OSB na ramę przyszłego stołu, następnie dokręcamy t-tracki i obudowujemy sklejką o wysokości 13mm.
3. MONTAŻ PROWADNIC
Gdy już mamy blat z trackami pozostaje nam tylko montowanie prowadnic. Zestaw Murek zaopatrzony jest we wszystkie elementy montażowe, w tym kątowniki, śruby i pokrętła, a także naklejane miarki (120cm długości, dostępne również w wersji 300cm -> tutaj )
Kątowniki uzbrajamy w śruby i pokrętła. Wsuwamy je w szynę Muro, następnie wsuwamy w T-tracki. Teraz możemy dowolnie wyregulować położenie prowadnicy.
Pokrętła motylkowe regulują oddalenie prowadnicy od ostrza ukośnicy (prawo-lewo) - pozwala to na dokładne skalibrowanie i naklejenie miarki na profil (dostępnej w zestawie). Dzięki temu dopasowaniu można w szybki sposób zakładać ogranicznik Flip10 na potrzebną długość.
Czarne pokrętła wsuwane w profile T-track służą do regulacji przód-tył względem czoła ukośnicy.
No i zrobione :D
Teraz tylko wypróbować w praktyce!
Jakie są zalety tego typu systemu?
Przede wszystkim uniwersalność. Wysokość szyny muro pozwala na cięcie zarówno niskich elementów, jak i potężnych, grubych beli drewna. Możliwość regulacji położenia prowadnicy daje dużo możliwości niestandardowego wykorzystania ukośnicy (np. można tworzyć częściowe nacięcia, nie tylko pełne przecięcie)
Obecny w zestawie stoper FLIP10 zapewnia powtarzalność w wymierzaniu długości. Odpowiednie skalibrowanie naklejanej miary i zablokowanie ogranicznika na wybranym wymiarze pozwala ciąć wiele elementów na tą samą długość. Możliwe jest dokupienie i zastosowanie jednocześnie drugiego flipa10 - by móc ciąć elementy na dwie różne długości, bez konieczności przestawiania ogranicznika.
Profile wbudowane w blat również tworzą sporo możliwości - zastosowanie profilu T-track Standard pozwala na wykorzystanie różnego rodzaju docisków, np. łapek (do elementów płaskich) lub ścisków F do szyn (do wyższych materiałów), co jest niezwykle istotne w chwili cięcia materiału lubiącego odskakiwać, bądź uginać się.
Podobne wpisy
Komentarze
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://woodfan.pl/