fbpx
Rozmiar czcionki: +

Jak zrobić stół warsztatowy stolarski z otworami (+film)

stol-warsztatowy-z-otworami

Budujemy stół warsztatowy - stolarski czyli niezbędny i podstawowy mebel w każdym warsztacie i garażu majsterkowicza :) Po co dziury? i czemu on tak delikatnie wygląda? wszystko dowiecie się w tym artykule. Oczywiście wymiary i porady pomocne w budowie własnego stołu też tutaj znajdziecie. Zapraszam do lektury :)

Jeśli chodzi o stół roboczy, była to moja 3 konstrukcja i jak dotąd najlepsza. Pierwsza konstrukcja był to stół z ramami i nogami spawanymi przyścienny, druga konstrukcja ciężki stół z szufladami obie te konstrukcje miały podstawową wadę -  były niemobilne i ciężkie! dla małego warsztatu (jak mój) była to podstawowa i nieakceptowalna wada! Postanowiłem wykonać konstrukcje lekką i mobilną na kółkach, abym mógł blat roboczy przemieszczać po całym warsztacie i przystawiać do różnych maszyn. Kolejne wymaganie to aby konstrukcja pozwalała w szybki i wygodny sposób przytrzymywać obrabiany materiał.

Poniżej przedstawiam filmik z krótkim omówieniem stołu. Z góry przepraszam za słabą jakość i przygotowanie :) był to mój jeden z pierwszych filmów wrzuconych na youtuba..

Ten stół warsztatowy wykonałem we wrześniu 2015 i jak dotąd cały czas z niego korzystam i jestem super z niego zadowolony. Blat został wykonany ze sklejki o wymiarach 140x70cm i grubości 15mm (nie róbcie blatu z OSB szkoda waszego czasu!) płytę OSB wykorzystałem tylko do podstaw segmentów stołu. Górny segment czyli ta komora pod stołem ma wysokość około 25cm z dostępem z każdej strony stołu poprzez wycięte owalne otwory w ściankach bocznych. Komora ta wykorzystywana jest do montażu ścisków i tymczasowego przechowywania narzędzi. 

Po co dziury w stole??

Gdy robiłem ten stół wiele osób pytało się czemu niszczę i osłabiam blat? Bzdura! Cała tajemnica i zaleta tego stołu roboczego tkwi właśnie w tych dziurach :) Dzięki równomiernie rozwierconym otworom możemy obrabiany element zamontować a raczej "przytrzymać" w dowolnym miejscu na blacie (doskonale sprawdza się to przy cięciu piłą tarczową szerokich sklejek). Po prostu przekładamy ścisk przez otwór (na filmie pokazałem jak to robię ze ściskami stolarskimi typu F) aktualnie żaden z tych tanich ścisków nie wytrzymał próby czasu :) najlepsze są ściski pełno kute, tylko trzeba je w kilku miejscach przeszlifować i spokojnie z góry wchodzą przez otwory. Otwory mają średnicę 20mm i są rozwiercane co 12cm (polecam wykonać otwory za pomocą stojaka do wiertarki lub za pomocą profesjonalnego szablonu do stołów MFT wówczas szybciej i precyzyjniej to zrobimy). Kolejne zastosowanie otworów to blokada przed przemieszczaniem materiału wykorzystując tzw. " bench dogi " czyli imaki świetnie to się sprawdza podczas strugania i cięcia materiału.

Jaka wysokość stołu?

Stół wraz z kółkami ma wysokość 86cm (to taka uniwersalna wysokość dla wzrostu 180-190cm) oczywiście każdy ma inne wymagania. Pamiętajmy aby wysokość blatu była najlepiej dostosowana do innych blatów w warsztacie lub  piły stołowej wówczas nasz stół wykorzystamy jako przedłużenie innych blatów. 

Mobilność to podstawa

Do nóg stołu zostały wykorzystane kółka o średnicy 75mm, każde z hamulcem (jest to ważne aby nasz stół się nie przesuwał podczas wykonywania cięższych prac)

Zalety

+ mobilność

+ lekka konstrukcja

+ łatwość i szybkość przytrzymywania obrabianego elementu

Wady

- strugnica to nie jest :)

Co bym poprawił??

Nie popełniajcie tego błędu co ja - od razu zabezpieczcie powierzchnię blatu. Ja dopiero niedawno zalakierowałem blat a przez ten czas trochę się zniszczył (nałóżcie co najmniej 3 warstwy lakieru).

Kolejna sprawa, blat wystaje ze wszystkich stron około 2-3cm spokojnie możemy wypuścić na 4-5cm wówczas mamy możliwość montażu materiału za pomocą ścisków (szczęki ścisków lepiej trzymają)

Update?

Aktualnie po 2 latach stół trochę udoskonaliłem, dodałem imadło stolarskie, wbudowałem do dolnego segmentu 2 szuflady a z boku wykonałem półkę na ściski najczęściej używane... ale to jest materiał na kolejny film i artykuł... :)

Pozdrawiam!

Oceń ten wpis:
3
Duże łóżko do sypialni bez śrub i wkrętów DIY (+fi...
Jak zrobić proste półki do garażu / warsztatu - zr...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Kieras w niedziela, 24, luty 2019 21:37

Stół jest super.Jeśli chodzi o sciski zastosował bym specjalne pod stół.Wygodniejsze w zakładaniu.

Stół jest super.Jeśli chodzi o sciski zastosował bym specjalne pod stół.Wygodniejsze w zakładaniu.
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
wtorek, 26, marzec 2019

Zdjęcie captcha