Jak zbudować prostą prowadnicę do ukośnicy - DIY wersja uproszczona

IMG_20200307_16374_20210618-135557_1

W poprzednim wpisie pokazywałem jak szybko i sprawnie zbudować od samego początku duże, profesjonalne stanowisko do cięcia z prowadnicą do ukośnicy MUREK240

Dziś pokażę Wam inne rozwiązanie, nieco uproszczone, które zastosowałem w warsztacie w momencie, gdy pojawiła się potrzeba jednoczesnego użytkowania ukośnicy do cięcia drewna i pracy przy mniejszej ukośnicy do aluminium. 

PROWADNICA DO UKOŚNICY W WERSJI UPROSZCZONEJ

 Lista potrzebnych elementów: 

Standardowo na początek należy przygotować bazę pod ukośnicę, pamiętając przy tym, że sam podest pod maszynę musi być położony niżej - tak, żeby blat roboczy tworzył jedną linię z blatem ukośnicy.
Jak u nas to wyglądało - zajrzyjcie tutaj :D 

Na gotowej bazie ląduje blat. W uproszczonej wersji - wystarczy po prostu płyta. Jeśli jednak chcecie myśleć przyszłościowo - zachęcam do zarzucenia najpierw płyty OSB, następnie na nią położenie sklejki - niewykluczone, iż kiedyś jednak nastanie potrzeba wpuszczenia t-tracków dla łatwego montażu docisków. 

Gdy blat już gotowy, można zabrać się za montaż prowadnicy: 

1. Zaczynamy od nawiercenia dwóch podłużnych otworów na wylot blatu, dzięki którym możliwa będzie regulacja "przód-tył" względem czoła ukośnicy. Środki otworów powinny tworzyć linię prostą wraz z czołem maszyny. 

W zależności od potrzeby otwory powinny mieć około 3cm długości (im większy to większa regulacja). 

2. W rowek od dołu należy wsunąć śruby typu T (długość zależna od grubości blatu) i umieścić w otworach. Śruby pozwalają na dokładną regulację "lewo-prawo" względem ukośnicy. Przy kalibracji idealnie prostej linii polecam posłużyć się solidnym liniałem krawędziowym

Gdy już wszystko działa, dokręcamy pokrętła od dołu blatu i unieruchamiamy prowadnicę. Zakładamy stopery (pozwolą nam bez ciągłego zmieniania pozycji ciąć materiał na dwie różne długości. 

Jeszcze tylko naklejenie miarki, skaliblowanie jej odległości od ostrza i finito :) 

Efekt końcowy, z zastosowaniem t-tracka między blatem a ukośnicą :D

0
Jak zbudować przewód odciągowy do elektronarzędzi
Jak zrobić wiszącą półkę na drobne narzędzia metod...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 22 styczeń 2025

Zdjęcie captcha

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://woodfan.pl/

Blog - Popularne tagi

warsztat DIY t-track prowadnica półki do warsztatu prowadnica do ukośnicy ukośnica stanowisko do ciecia miter station stanowisko do ukosnicy profile organizer blat do frezowania stół roboczy płytka dom odciąg odciąg do elektronarzędzi półka stół do frezarki inspiracje instalacja odciągowa frezowanie w drewnie odkurzacz do warsztatu french cleat stanowisko do ukośnicy frezarka górnowrzecionowa miter track ślizg sekator stół z otworami culaga titebond quick&thick koziołek przewód odciągowy klej do skóry nóż japoński murek240 pila do lasu i ogrodu duże łóżko cutting station titebond ultimate redukcja Titebond Gyutou separator pyłów przycinanie drzew przykladnica akcesoria do klejenia stojak z rolką wąż do odciągu klej do ceramiki regały do garażu recykling akcesoria T-track noże japońskie pila ogrodowa łóżko pod materace guide rail titebond premium blat warsztatowy elektronarzędzia klej do drewna Santoku mitter station separator cyklon przycinanie drzewek stolik do frezarki narzędzia ogrodnicze wąż odciągowy klej do kamienia Budujemy stół warsztatowy akcesoria miter track nóż szefa kuchni akcesoria do frezowania pila reczna DIY miter station titebond original kobyłka titebond klej Kuchnia regał do warsztatu separator wiórów nóż kuchenny narzędzia do ogrodu miter saw klej poliuretanowy stół stolarski cyklon Nakiri sanki pila teleskopowa titebond polyurethane stojak klej do metalu półka do garażu noże kuchenne narzedzia ogrodnicze bez wkrętów klej do osb wąż odciąg do ukośnicy Bunka blaty do stołów łóżko do sypialni drewno egzotyczne stół z dziurami