Jak zrobić instalację odciągową do ukośnicy i maszyn stolarskich

odciagi1

Ciężkiej i nierównej batalii o czystość w warsztacie ciąg dalszy! :) Tym razem relacja z rozbudowy instalacji odciągowej w naszym warsztacie. Jeśli szukacie pomysłów jak stworzyć rozbudowaną, wygodną i przede wszystkim SKUTECZNĄ instalację sięgającą zarówno do ukośnicy, maszyn, jak i do elektronarzędzi - zapraszamy do czytania! 

INSTALACJA ODCIĄGOWA DO UKOŚNICY, ELEKTRONARZĘDZI I MASZYN STOLARSKICH - czyli kombinacje z wężami, rozdzielnikami i zasuwami :) 

Trzeba przyznać - zadanie nie należy do łatwych. Ale wiadomo - wióry sprząta się dużo trudniej (i w dodatku KAŻDORAZOWO po użyciu jakiegokolwiek narzędzia), więc warto poświęcić trochę czasu na wykoncypowanie najlepszego rozwiązania :) 

Istotne kwestie podczas projektowanie instalacji a nasza koncepcja:

I. Liczba maszyn stolarskich i moce przerobowe odciągu - z zasady posiadanie dobrego odciągu pozwala na podłączenie wielu maszyn bez potrzeby kupowania dodatkowych odkurzaczy. Warto więc w tym miejscu pomierzyć długość przewodów i liczbę potrzebnych komponentów (takich jak zasuwy, rozdzielniki i łączniki), żeby swobodnie móc podłączyć każde narzędzie do odciągu, lub stworzyć system szybkiego zmieniania podłączenia. 

Nasze założenia:

> instalacja musi sięgnąć do łącznie 3 punktów:

  • ukośnicy do cięcia aluminium - przewód 63mm zamontowany na stałe;
  • ukośnicy do cięcia drewna - również przewód 63mm zamontowany na stałe;
  • maszyn stolarskich - w naszym przypadku to grubościówka, piła taśmowa i pilarka tarczowa - oparte na przewodzie 100mm. 


II. Ergonomia - przewody nie mogą iść jakkolwiek i gdziekolwiek. Istotna jest jak najprostsza droga do odciągu, jednocześnie tak, żeby nie zabrać sobie przestrzeni roboczej. Potykanie się o węże, czy walka z przewodami leżącymi na stole roboczym nie jest ani przyjemna ani bezpieczna. 

III. Różnice wysokości - im bardziej płasko, tym lepiej - odciąg mniej się męczy :) Prowadzenie odciągu przy suficie oszczędzi miejsce, ale na pewno spowoduje spore straty na mocy zasysu.

> Nasz odciąg znajduje się za ścianą - Przejście węża przez ścianę znajduje się na wysokości portu odciągu. 

IV. Rodzaj i docelowe miejsce trafiania urobku - ważne pytanie, czy na pewno chcemy, żeby wszystkie wióry, pyły i skrawki trafiały do tego samego worka. Czasem pracujemy na różnych materiałach (drewno, aluminium) i warto na wstępie zapewnić sobie jakąś segregację, żeby końcowa utylizacja odpadów nie była problematyczna. 

> W naszym warsztacie tniemy zarówno drewno, jak i aluminium, więc instalacja musi posiadać cyklon - przyrząd, do którego zbierany jest urobek podczas cięcia piłą do aluminium. Opiłki aluminiowe trafiają więc do kubła i nie wędrują dalej do odciągu. Dzięki temu w worku odciągu znajdują się jedynie trociny z innych stanowisk.

Oto jak obecnie prezentuje się instalacja i jej działanie:

Stanowisko do cięcia aluminium

Stanowisko do cięcia aluminium z instalacją odciągową zaopatrzoną w cyklon
Trójnik Y 2x100mm i 1x63mm (B)

OPIS:

1. Wlot odciągu - z racji, że nasz odciąg znajduje się za ścianą (żeby nie zajmował przestrzeni roboczej w warsztacie) potrzebne było nawiercenie otworu w ścianie, mniej więcej na wysokości urządzenia. Przez otwór przechodzi wąż 100mm (A) - jest to najczęściej spotykana średnica węży do maszyn stolarskich takich jak grubościówka, piła tarczowa, itp. 

2.  Kawałek od wlotu instalacja rozgałęzia się przy pomocy trójnika Y 2x100mm i 1x63mm (B) na wąż 63mm (E) prowadzący do ukośnic (po prawej) i całą resztę urządzeń stolarskich (po lewej). 

Zasuwa 63mm (D)

3. - Zaraz za rozgałęzieniem obydwa węże zostały zaopatrzone we własne Zasuwy do szybkiego zamknięcia kanałów - zasuwę 100mm (C) oraz zasuwę 63mm (D). Jest to niezbędny element, jeżeli chcemy budować odciągi prowadzące z różnych punktów do jednego wspólnego kanału. 

Jeśli chcemy używać tylko ukośnic - zasuwamy przewód prowadzący do maszyn stolarskich. Dzięki temu odciąg będzie zasysał z pełną mocą jedynie z otwartego kanału.


Wąż 63mm (E)
Wąż 100mm (A)

4.  Do stanowiska z ukośnicą do aluminium prowadzi Wąż 63mm (E) Po drodze przy pomocy trójnika T 3x63mm (F) rozgałęzia się do drugiej ukośnicy do cięcia drewna. 

Każdy przewód zaopatrzony jest w zasuwy 63mm (D), żeby odciąg zasysał pył z jednego stanowiska, nie z obydwu.

Redukcja ze 100mm do 63mm
Trójnik Y 3x63mm

5. Podłączenie do elektronarzędzia - ukośnica jest wspaniałym narzędziem, ale ma jeden defekt - rozpyla wióry we wszystkich możliwych kierunkach. Często fabryczny port do odciągu nie ściąga wszystkich wiórów. Trafiają na podstawę ukośnicy i finalnie nadal trzeba sprzątać po każdym jej użyciu. Żeby temu zapobiec, odciąg na ostatnim etapie został rozdzielony trójnikiem Y 3x63mm (H) na 2 przewody: idący górą wąż 25mm (G) do elektronarzędzi oraz wąż 63mm (E) zakończony ssawką (zrobioną z redukcji ze 100mm do 63mm (I).

6. Ostatnim, a zarazem najistotniejszym w tym stanowisku elementem jest cyklon - separator pyłów (J) . Jest to prosty pojemnik z otworami 63mm (wlotowym i wylotowym), który zatrzymuje wewnątrz urobek, nie pozwalając mu na przedostanie się do worka odciągowego. Jest to rodzaj "magazynu" do szybkiego opróżnienia, przeznaczony na wióry, które nie powinny trafić do wspólnego worka (zmieszanych wiórów nie da się utylizować).

W naszym przypadku - trafiają tutaj wszystkie opiłki aluminium, które wpadają otworem wlotowym od ukośnicy i opadają na dno pojemnika. Otworem wylotowym zasysane jest do odciągu właściwie czyste powietrze bez wiórów. Kubeł separator można szybko wyjąć i opróżnić. 

STANOWISKO DO CIĘCIA DREWNA:

OPIS: 

1. Rozdzielona przy pomocy trójnika T 3x63mm (F) instalacja biegnie za ukośnicą do cięcia aluminium. W kierunku stanowiska do drewna prowadzi wąż 63mm (E). Podobnie jak poprzednio - zastosowana została zasuwa 63mm (D), umożliwiająca zamknięcie tego odgałęzienia i skierowania całego zasysu na ukośnicę do aluminium. 

Również podobnie jak poprzednio - instalacja rozdziela się przy pomocy trójnika Y 3x63mm (H) na:

- dolną drogę zbierania wiórów: z trójnika krótkim wężem podłączona jest redukcja 63-100mm (I), od której biegnie krótki fragment węża 100mm (K/A) do ssawki 25x11cm (L) do węża 100mm. Ssawka jest umieszczona przy tarczy i dzięki szerokiemu kształtowi zbiera większość wiórów, które zalegają na blacie ukośnicy.

wąż 25mm do elektronarzędzi (G) biegnący górą do portu do odciągu w ukośnicy. Dzięki dostępnym w zestawie redukcjom i adapterom pasuje do większości elektronarzędzi i stwarza możliwość łączenia go z innymi przewodami. 

I gotowe :D 

Macie pytania? Pomysły? A może chcecie podzielić się własnymi patentami? :D Zachęcamy do zamieszczania komentarzy :) 

0
Profil T-track vs. Miter Track - zastosowanie i ak...

Related Posts

 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Guest
Montag, 05. Dezember 2022

Captcha Image

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://woodfan.pl/