Jak zrobić stół do frezarki górnowrzecionowej z prowadnicą
Frezowanie to jedno z podstawowych czynności, jakie wykonuje się w warsztacie stolarskim. Niezależnie, czy należy się do grupy hobbystów, czy profesjonalistów - frezarka górnowrzecionowa otwiera masę nowych możliwości, od wycinania elementów konstrukcyjnych wymagających precyzji, aż po wykańczanie i dekorowanie.
Żeby wykorzystać w 100% możliwości takiego elektronarzędzia warto zadbać o odpowiednie stanowisko :) Jeśli czujecie już potrzebę zorganizowania stolika do frezowania - zachęcamy do dalszej lektury!
Standardowo - rozwiązania są dwa: budować osobiście, lub kupić gotowca.
W tym wpisie pokażemy Wam zarówno jak solidnie zbudować takie stanowisko, a dla zabieganych - jak złożyć je z dostępnych u nas komponentów :)
Najbardziej praktyczny stolik, do którego pasować będą wszystkie niezbędne akcesoria składa się z następujących elementów:
- solidna baza - nóżki, wytrzymujące duże obciążenie i zapewniające stabilność całego stanowiska;
- blat roboczy z płytką do frezarki - oraz z wbudowanymi profilami miter track (bo budowy sanek) oraz t-track standard (do montażu przykładnicy)
- przykładnica - regulowany element pozwalający na bezpieczne i szybkie prowadzenie obrabianego elementu przez frez.
I. Baza pod stolik - nóżki
Na początek należy zadbać o stabilną podstawę pod blat. Można ją zbudować własnoręcznie - przykładowy sposób budowy bazy pod różnego rodzaju stoły opisaliśmy w artykule "Jak zbudować stanowisko do cięcia ukośnicą z prowadnicą MUREK240 - DIY od zera!" .
Można również wykorzystać uniwersalną, lekką a jednocześnie wyjątkowo wytrzymałą konstrukcję dostępnych w naszym sklepie Nóg do blatu warsztatowego 51x71x83cm. Ich wielką zaletą są stopki z regulowaną wysokością, dzięki czemu można łatwo ustabilizować stolik.
II. Blat do frezarki
Najistotniejszy, zarazem najtrudniejszy do wykonania element. Nie ma jednak rzeczy niewykonalnych :D Oto przepis na najbardziej praktyczny i uniwersalny blat:
W dociętym blacie (polecamy wymiary 80x60cm) należy wyfrezować:
a) 2 krótkie rowki pod profile t-track standard (będą w przyszłości służyły do montażu i regulacji położenia przykładnicy)
b) 1 długi rowek na szeroki profil miter track (będzie stanowił bazę do montażu ślizgów, sanek, przykładnic kątowych, grzebieni i wszelakiego rodzaju docisków).
c) otwór na płytkę do frezarki.
O ile rowki pod profile zazwyczaj nie stanowią problemu, o tyle otwór pod płytkę wymaga nieco omówienia.
Płytka do frezarki jest niezbędnym elementem w każdym stole frezarskim. Dzięki niej możliwy jest montaż od dołu frezarki górnowrzecionowej tak, by frez przechodził ponad blat. W ten sposób można łatwo w razie potrzeby zdemontować frezarkę i wykorzystywać do prac ręcznych.
Wybór odpowiedniej płytki uzależniony jest przede wszystkim od wagi frezarki.
W naszej ofercie dostępne są różne płytki.
- płytka fenolowa 9,9mm 306x230mm - to płytka z czarnego, wytrzymałego tworzywa sztucznego. Polecamy ją do prac z frezarką maksymalnie do 4kg wagi.
Płytka zawiera dwa wyciągane pierścienie ułatwiające wycentrowanie frezu.
- płytka aluminiowa 6,3mm 306x230mm - wzmocniona konstrukcja przeznaczona do frezarek powyżej 4kg.
W zestawie zawiera 3 wyciągane pierścienie centrujące, montowane przy pomocy klucza.
PODPOWIEDŹ!
Dla ułatwienia
i większej precyzji frezowania
wykorzystaj nasz regulowany szablon do frezowania 840x540mm WF9060 !
Wykonując otwór należy na początku zwrócić uwagę na grubość płytki oraz na promień zakrzywienia jej narożników.
Otwór wykonujemy z zapasowym "progiem" na montaż, obniżonym o grubość płytki. Każda płytka dostępna w naszej ofercie posiada w zestawie piny do regulacji wysokości. Pozwala to na stworzenie precyzyjnej, wspólnej linii z blatem, co bezpośrednio przenosi się na jakość frezowania. Unikniemy dzięki temu przeskoków, zadziorów itp.
Zostawiamy również 4 narożniki w zapasie, w które wkręcamy mufy M5 gwintowane - miejsce, w które będziemy przykręcać płytkę.
III. Przykładnica do blatu frezarskiego (culaga - prowadnica frezarska)
Przykładnica to element niezbędny do precyzyjnego prowadzenia materiału frez po blacie. Bez niej nigdy nie uda się uzyskać prostej linii frezowania.
Cechą każdej, nawet budowanej własnoręcznie prowadnicy obowiązkowo musi być regulacja odległości od frezu.
Dodatkowymi atutami przykładnic są:
- stopery - pozwalają na tworzenie frezu o powtarzalnej długości;
- grzebienie dociskowe - przytrzymują materiał blisko frezu i zabezpieczają przed gwałtownym "odskoczeniem"
- obudowy ochronne nad frez - chronią przed wiórami w czasie frezowania
- porty do odciągu - ułatwiają podłączenie odciągu, który zbiera nadmiar pyłu i wiórów po frezowaniu.
- Przykładnica do blatu frezarskiego 81cm
Przykładnica regulacją oddalenia od frezu przy pomocy śrub typu T wpuszczanych w szyny T-track standard. Fronty prowadnicy wykonane są z gładkiej, wytrzymałej płyty i posiadają funkcję rozsunięcia w zależności od wielkości frezu - dla lepszego zasysu pyłów. Na szczycie umieszczony jest profil z miarą, w którym można umieszczać dodatkowe akcesoria.
Wyjątkowo praktyczna, solidna konstrukcja posiada w zestawie:
- grzebień dociskowy z regulacją położenia -
- stoper przesuwany;
- port do odciągu
- obudowę ochronną nad frez.
- Profesjonalna prowadnica do stołu frezarskiego
Solidna prowadnica o zewnętrznym systemie montażu i regulacji. Dwie szyny opierane o ranty blatu pozwalają na zmianę oddalenia culagi od frezu. Na szczycie zamieszczony jest profil z miarką z rowkiem do montażu innych akcesoriów. Obydwa fronty wykonane są z wytrzymałej, gładkiej płyty i w zależności od wielkości frezów można je rozsunąć bądź zwężyć, dla lepszego zbierania pyłów po frezowaniu.
Przykładnica zaopatrzona jest w:
- port do odciągu
- obudowę na frez.
Podobne wpisy
Komentarze
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://woodfan.pl/