fbpx
Rozmiar czcionki: +

Duże łóżko do sypialni bez śrub i wkrętów DIY (+film)

01-duze-lozko
Tym razem przedstawiam budowę dużego drewnianego łóżka typu "king size" bez użycia śrub ani wkrętów. Łóżko ma  być na 2 materace każdy po 90x200cm. Konstrukcja łóżka została wykonana z drewna olchowego natomiast część zagłówka i stelaż ze sklejki. Do łączenia elementów zostaną wykorzystane tylko naturalne połączenia, kołki i klej. 

Dlaczego bez śrub i wkrętów??

W komentarzach pod filmem dostałem zapytanie od jednego z widzów:

"skąd taki pomysł, żeby nie używać śrub? Przecież konfirmaty diabła w sobie nie mają..."

Pomysł narodził się gdy ktoś mi powiedział że "bez wkrętów to się nie da! a poza tym takie łóżko będzie skrzypieć" oczywiście te słowa mnie zmotywowały do pracy i postanowiłem sobie postawić taką poprzeczkę. 

Jestem fanem klasycznego stolarstwa japońskiego - dla mnie jest to prawdziwa sztuka i najwyższy poziom stolarstwa. Japońskie techniki połączeniowe w drewnie są niesamowicie pracochłonne i skomplikowane. Japońscy stolarze potrafią budować całe meble bez użycia wkrętów. Bardziej zainteresowanych zachęcam do wygooglowania hasła "Japanese wood joints". Na pewno poświęcę tej tematyce osobny artykuł. Wracając do łóżka, w moim projekcie zastosowałem proste połączenie - na czop z klinami. To połączenie znalazłem w książce "Wood joints in classical Japanese architecture" autorstwa Torashichi Sumiyoshi & Gengo Matsui. Zachęcam do wygooglowania: "Wood joints in classical Japanese architecture" pierwszy link to PDF tej książki :)

Poniżej fragment ilustracji z tej książki

 Ramy łóżka zostały wykonane z desek olchowych o grubości 30mm i szerokości 120mm. Wewnętrzne wymiary pod materac to 200x182cm (a kupiłem 2 materace każdy o wymiarach 200x90cm). Pozostałe wymiary przedstawiłem na jednym ze zdjęć poniżej.

Zagłówek został wykonany z ramy z desek olchowych z wyfrezowanym rowkiem od środka aby można było wsunąć sklejkę. Rama zagłówka połączona na wpuszczane czopy na klej i zablokowane kołkami drewnianymi.

Nogi łóżka zostały wykonane z pozostałości z palet. Nie róbcie łóżka z wysokimi nogami, takie nieduże są wygodne do siadania i wstawania :) Nie ukrywam że piła japońska kataba i kątownik trójwymiarowy bardzo ułatwiły mi pracę podczas wykonywania nóg i robienia czopów.

Poniżej łóżko przed montażem

 Wymiary poszczególnych elementów:

Ostatecznie połączenie zmodyfikowałem i zamiast 2 klinów zastosowałem 4kliny, efekty poniżej

​Najważniejsze etapy pracy wraz z komentarzami przedstawiłem w filmie poniżej. Miłego oglądania! 

Oceń ten wpis:
0
Prosty blat roboczy przyścienny i stół do garażu /...
Jak zrobić stół warsztatowy stolarski z otworami (...
 

Komentarze 2

Gość - Arek w piątek, 27, październik 2017 11:42

Spoko,szacun,dobra robota.

Spoko,szacun,dobra robota.
Gość - Artek w wtorek, 20, listopad 2018 18:57
Świetny

Bardzo ciekawy wpis

Bardzo ciekawy wpis :)
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
wtorek, 26, marzec 2019

Zdjęcie captcha